
emel-invest.pl
Czym jest transport niskopodwoziowy?
22
maj
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Brexit sprawił, że Wielka Brytania opuściła unię celną europejskiej wspólnoty oraz jednolity rynek z dniem 21 stycznia 2021 roku. Od tej pory transport przesyłek i towarów podlega innym procedurom eksportowym i importowym. W poniższym artykule dowiesz się, co dokładnie uległo zmianie.
Obecnie transport towaru z Polski do Wielkiej Brytanii oznacza konieczność spełnienia określonych warunków, które nie dotyczą paczek przesyłanych na terenie UE. Przede wszystkim, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przestały obowiązywać uproszczone normy odprawy celnej. Stąd przesyłany towar wymaga zgłoszenia celnego i podlega ścisłej kontroli na granicy. Konieczne jest ponadto posiadanie odpowiednich zezwoleń, które są ważne na terenie Wielkiej Brytanii. Dodatkowo firmy spedycyjne muszą mieć certyfikaty i licencje, które potwierdzają ich kompetencje oraz uprawnienia do świadczenia usług w dziedzinie transportu. Istotne jest również to, że wydłużeniu uległ nieco czas transportu, co jest skutkiem dodatkowych procedur.
Przedsiębiorstwa, które wysyłają paczki do Zjednoczonego Królestwa powinny mieć nadany numer EORI, który służy identyfikacji gospodarczej. Ponadto eksportowany do Wielkiej Brytanii towar wymaga zgłoszeń celnych. Wysyłane paczki ulegają także czasowemu składowaniu, co jest elementem odprawy celnej. Ten etap trwa do dopuszczenia ich do obrotu przez służbę celną. Zgłoszenia celne mogą być dokonywane z kolei osobiście przez przedsiębiorcę lub przedstawiciela. Istotne jest również to, że firmy spedycyjne często zatrudniają własnego agenta celnego, dzięki czemu procedury dopuszczenia towaru do obrotu przebiegają sprawnie i szybko.
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.